Jak se opravdu naučit slovíčka

Učení slovíček pro mne bylo vždy náročné – nesnáším memorování, nikdy mi moc nešlo a hlavně jsem vše za týden (a to si možná fandím) zapomněla. A tak jsem vyzkoušela opravdu mnoho metod. Co mi teda opravdu funguje? Jak se zaručeně naučit slovíčka i pokud nemáte úplně nejlepší paměť?

1. Zapisujte si slovíčka správně

Nepište si jen slovíčko a jeho překlad. Napište si vedle slovíčka i jeho správnou výslovnost a ideálně ještě příkladovou větu/typické slovní spojení, které se ke slovíčku vztahuje (viz. obrázek). Mozek si pamatuje slovní zásobou z kontextu lépe, proto jsou příkladové věty opravdu důležité.

Někteří si místo českého překladu píšou anglickou definici. Opravdu záleží na vás, která možnost vám více vyhovuje. Já to kombinuji, někdy si napíšu český ekvivalent a jindy naopak anglickou definici – některá slovíčka/fráze se totiž špatně překládají.

Opakujte, opakujte a opakujte

Mnoho studentů se zaměřuje na učení se nových a nových slovíček a naopak málo opakuje. A to je špatně. Většinu času bychom měli trávit právě opakováním slovíček dokud si je opravdu nepamatujeme už navždy. Opakováním vložíme slovíčka do dlouhodobé paměti. Více o tom mluví Broňa Sobotka v jeho skvělém videu https://www.youtube.com/watch?v=N_6ZDc_kX2s.

Vyzkoušejte tyto báječné aplikace

V dnešní době mnoho lidí preferuje aplikace (nemusí si nic zapisovat ručně a tahat všude sešitek). Velká výhoda je to, že mobil máme většinou stále u sebe a tak můžeme opakova/učit se slovíčka všude. Opravdu využijte veškeré chvíle, kdy čekáte (např. na autobus nebo u lékaře), vytáhněte mobil a učte se slovíčka. Za mne mohu doporučit 3 aplikace Quizlet, Anki a DuoCards:

  1. https://quizlet.com – Quizlet je super aplikace, kde si vkládáte svá vlastní slovíčka. Vytváříte si tak své osobníkartičky. Quizlet nabízí mnoho způsobu učení a testování se z vámi vytvořené slovní zásoby.
  2. https://apps.ankiweb.net – Anki vám opět nabízí vytvoření vlastní slovní zásoby. Na rozdíl od Quizletu má výhodu v tom, že vám pomáhá opakovat slovíčka ve správných intervalech tak, aby se vám uložily do dlouhodobé paměti.
  3. https://duocards.com/en/ – DuoCards je nádherná aplikace, která ladí oku. Krásně se s ní pracuje a jednoduše si vytvoříte své sety slovíček. Tato aplikace vám rovnou nabízí překlad a příkladové věty. Taky se propojí s vašim prohlížečem a kdykoliv narazíte na nové slovíčko na internetu, jen stačí kliknout a dané slovo se vám přetáhne do této aplikace. Nemusíte tedy trávit hodiny u vytvoření svých vlastních kartiček. Navíc vám pomáhá opakovat slovíčka jako Anki. Za mě je tato aplikace nejlepší, jelikož kombinuje vše důležité co nabízí Quizlet a Anki a ještě je hezky intuitivní.

Jste leniví? Mám pro vás tedy ještě jeden tip

Osobně sleduji mnoho lektorů/učitelů angličtiny na Instagramu (či Tiktoku), někdy mě zaujme nějaké slovo/idiom, které neznám (ano, i mně jako lektorce se to stává) a nebo jsem pozapomněla, no a v té chvíli si udělám pouze „screenshot„. Po nějaké době si tyto „obrázky“ dám do složky s názvem angličtina. Takto si nemusím vytvářet žádné kartičky a i přesto mám v mobilu složku se skvělou slovní zásobou. Opět ale nesmím zapomínat se ke slovíčka vracet a opakovat. A až jsem si jistá, že slovíčko skvělé umím, obrázek smažu.

A na závěr vám doporučím spolehlivé slovníky

Pokud se učíte nová slovíčka, hodí se vám kvalitní slovník. Osobně mám nejradši https://dictionary.cambridge.org, kde si najdu správnou výslovnost a příkladové věty/slovní spojení. Stejně skvěle funguje https://www.oxfordlearnersdictionaries.com. Pokud chcete najít český překlad, nejradši mám https://slovnik.seznam.cz.