Jak jsem se naučila anglicky?

Jsem nadměrně talentovaná? Žila jsem v zahraničí? Mám snad anglicky mluvící rodiče?

Ani jedno o mně neplatí. Začínala jsem jako většina našich studentů. Byla jsem v šesté třídě, když má angličtina začala pokulhávat. Ve všem jsem měla pěkný guláš, hlavně v gramatice a během mluvení jsem nedokázala poskládat ani jednu větu. A proto mi můj taťka našel soukromou lektorku angličtiny a ta mi ukázala, jak moc může být angličtina nádherná (za to moc děkuji).

Bohužel, jsem na své angličtině tolik nepracovala ve svém volném čase a spoléhala se pouze na lekce, které jsem měla jednou týdně. Jelikož jsem na střední škole prospívala z angličtiny na výbornou a angličtina se mi líbila, přihlásila jsem se na vysokou školu. Za pár dnů po přijímacích zkouškách přišel šok, neprošla jsem. Byla to pro mne velká rána, a tak jsem se na rok přihlásila na pomaturitní studium. Studium mi nedávalo tolik, kolik bych potřebovala, a proto jsem docházela jen na ty hodiny, které mi něco přinášely, zbytek jsem doháněla sama doma.

Za rok jsem s naprostým klidem zvládla přijímací zkoušky, CAE Cambridge zkoušku a za tři roky státnice z angličtiny. Nyní studuji magisterské studium obor Angličtina a angličtinu vyučuji jako soukromá lektorka. Angličtinu miluji každým dnem víc. Stále na sobě pracuji a učím se něčemu novému, jak po praktické stránce jazyka, tak i po té pedagogické. A jelikož jsem začínala jako každý z vás, velmi dobře rozumím, kde můžete dělat chyby, proč je děláte a proč vám chybí motivace. Moc ráda vám poradím a ukážu, jak jsem svou cestu krůček po krůčku zvládala já.

A co jsem tedy dělala abych se zlepšila, dostala na vysněnou vysokou školu, mluvila plynule, četla knihy a dívala se na filmy v originále?

  1. Zamilovala jsem se do angličtiny a angličtinou jsem se denně obklopila.
  2. Každý den jsem poslouchala angličtinu. Dívala jsem se na videa, a když jsem měla málo času, poslouchala jsem audioknihy cestou do školy. Někdy jsem poslouchala podcasty během uklízení. Na začátku jsem skoro ničemu nerozuměla, chtělo to jen pravidelnost, trpělivost a za nějaký čas jsem se nestačila divit, jak moc rozumím.
  3. Četla jsem knihy v angličtině. Nejprve jsem četla pohádky a později knihy v originále (doporučuji číst to, co vás baví, připomínám, že angličtina by měla být zábava a ne něco, co vás otravuje). Nejprve jsem nerozuměla 80% slov. Opět jsem byla trpělivá a neznámých slov postupem času ubývalo (doporučuji si nepřekládat každé slovo, jinak vás přestane čtení hned bavit, přeložte si maximálně několik slovíček během čtení, která vás něčím zaujala a někam si je zapište).
  4. Konverzovala jsem se svou soukromou lektorkou, ta mě opravovala a napovídala slovíčka.
  5. Psala jsem si příběhy a deníček v angličtině. Přiznávám, psaní jsem nedělala tak často, ale když jsem měla chuť, pár řádků jsem napsala.

Tohle jsou hlavní věci, které mi pomohly k mé angličtině. Později se přidaly různé učebnice gramatiky, aplikace na slovíčka a další maličkosti o kterých se zmíníme zase příště.

Přeji mnoho úspěchů v učení se angličtiny. Opravdu se to dá zvládnout, a hlavně to může být velká zábava. Učení jazyka dnes už není pouhé vyplňování gramatických cvičení, ale například sezení s nohama na stole a pozorování Netflixu. Miluji to.