7 tipů jak se zlepšit v angličtině

1. Čtení

Pokud vás baví čtení, tak vám tato aktivita může výrazně pomoct na cestě za lepší angličtinou. Ať už se jedná o zprávy, články a nebo časopisy, zkuste začít číst v angličtině. Nejlepší volbou jsou knihy, můžete začít právě tou, kterou jste již někdy četli v češtině a zkusit si ji nyní přečíst v angličtině.

Pro začátečníky existuje zjednodušená četba, která je ideální pro zvětšení slovní zásoby, poznání nových frází, porozumění mluvenému slovu (pokud obsahují poslechové CD) a v neposlední řadě také pro objevení nových světů.

Zjednodušená četba je skvělým nástrojem ke zlepšení angličtiny

O vydávání těchto knih se stará hned několik nakladatelství, a proto je výběr titulů a rozsah úrovní opravdu široký. Mezi různé edice patří například Penguin Reader, Macmillan Readers nebo Cambridge English Readers.

Tato zjednodušená četba je k dostání ve většině knihkupectví, knihovnách či online.

2. Poslech

Jedna z hlavních kritérií úspěšné komunikace je umění naslouchat. Když druhému neporozumíte, nemůžete se domluvit a proto je důležitý poslech. Tuto dovednost můžete trénovat prakticky kdykoliv — doma u televize, na cestě do práce či do školy, při vaření nebo uklízení, zkrátka kdekoliv.

K poslechu vám poslouží nejrůznější podcasty, videa, písničky nebo třeba i audioknihy. Všichni zajisté známe platformu YouTube, kde si můžete poslechnout cokoliv. Baví vás vařit? Pusťte si u toho v angličtině nějaké video o vaření. Baví vás sporty? Poslouchejte o sportech. Máte rádi muziku? Snažte se vnímat text a zkuste porozumět o čem se zpívá.

Podcasty jsou výborným nástrojem pro zlepšení poslechu

Možnosti jsou takřka neomezené, stačí si pustit to co vás baví a naslouchat tomuto cizímu jazyku. Nezoufejte pokud nerozumíte, stačí když takto budete s jazykem v kontaktu a dříve nebo později budete rozumět více a více, slova a fráze se totiž velmi často opakují.

3. Sledování filmů a seriálů

Všichni milujeme filmy a seriály. Každý jich spoustu viděl a většina jich sleduje každý den. Tato velmi zábavná a společenská aktivita se dá velmi jednoduše proměnit ve skvělý nástroj ke zlepšení angličtiny. Stačí když si film pustíte v angličtině a přidáte anglické titulky. Nejenže uslyšíte a uvidíte anglický jazyk, ale zároveň takto budete nasávat nejrůznější kultůry světa.

Filmy a seriály má rád každý

Ti, kteří mají problém s porozuměním mohou začít s filmy nebo seriály, které již viděli v češtině a tím pádem je znají a ví o čem jsou. Nejideálnější je pak sledovat film či seriál, který znáte nazpaměť, tím pádem se můžete plně soustředit na angličtinu a nebát se přitom, že by vám něco mohlo uniknout. Zároveň se vůbec nebojte přetáčet, pokud nečemu neporozumíte, klidně si danou pasáž poslechněte i několikrát za sebou.

4. Používání slovníků

Slovníky jsou velmi užitečné, nejen pro překlad do nebo z cizí řeči. V dnešní době existuje spousta slovníků a hlavní výhodou je, že jsou online. Mimo překladu v nich také naleznete výslovnost, synonyma a různé modelové věty.

Slovník by měl být nedílnou součástí pomůcek každého studenta

Z dvojjazyčných slovníků můžu doporučit zejména tyto tři:
Bab.la
Lingea
Seznam
Pro pokročilejší studenty (nebo pokud si potřebujete ověřit správnou výslovnost) doporučuji výkladový slovník Cambridge.

5. Mluvení

Pokud se učíte něco nového, je velmi důležité neustálé procvičování a nový jazyk není vyjímkou. Jestli chcete umět řídit auto, musíte v něm strávit nespočet hodin a to samé platí pokud se chcete dorozumět v angličtině a proto byste měli zahrnout mluvení do vašeho každodenního tréninku angličtiny.

Mluvte anglicky s kýmkoliv můžete, s rodinou, přáteli, spolužáky nebo kolegy. Pokud neznáte nikoho kdo by hovořil anglicky, zkuste to online a nebo dokonce sami.

Mluvte každý den

Začněte ve vaší hlavě, přemýšlejte v anglickém jazyce. Zkuste přepnout do angličtiny a popřemýšlet o tom jaký bude váš den a nebo co byste si dali na jídlo. Také můžete mluvit sami k sobě, prostě jen tak nebo před zrcadlem. Dalším skvělým způsobem je zpívání a nebo třeba pouhé opakování toho, co někdo řekl.

Důležitá rada je, abyste se nezaměřovali na gramatiku, ale na plynulost. Zkuste se přestat trápit tím jestli to říkáte na 100 % gramaticky správně a místo toho zkuste mluvit co nejplynuleji.

6. Chytrý telefon a aplikace

Každý z nás denně používá moderní technologie, proč je nevyužít ke zlepšení angličtiny? Chytré telefony, tablety, notebooky, počítače a mnoho dalších zařízení mohou být skvělým pomocníkem při každodenním zlepšování.

V jakém jazyce máte telefon? Vsadím se, že v českém. Určitě tedy již znáte všechny funkce a nastavení nazpaměť. Zkuste si telefon přepnout do angličtiny a učit se tak nová slovíčka a fráze. To stejné udělejte s programy, které často používáte, sami zjistíte, že najednou znáte o mnoho více slovíček a frází.

Příchozí hovor

Dalším využitím jsou nejrůznější aplikace sloužící ke zlepšení angličtiny.
Mezi nejznámější patří Duolingo.V této aplikaci si procvičíte gramatiku, slovíčka, poslech atd.

Pokud máte rádi filmy, ale bojíte se, že jim v angličtině neporozumíte, Mooveez je přímo pro vás. V aplikaci sledujete filmy a přitom se učíte anglicky (na 14 dní zdarma).

V neposlední řadě je tady aplikace Busuu, ve které si opět procvičíte všechny prvky angličtiny.

7. Psaní

Nedílnou součástí skoro všech jazyků je písemný projev. I když si třeba říkáte, že psát v angličtině nepotřebujete, že vám stačí mluvený projev, vždy se tato dovednost může hodit a navíc se takto také můžete v angličtině zlepšit.

Zapisujte si vaše myšlenky každý den


Zapisování vašich myšlenek a nápadů nebo přímo vedení svého deníku je skvělým způsobem jak poznat sám sebe. Zkuste si začít zapisovat vaše myšlenky a nápady v angličtině a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

Stejně jako můžete v angličtině mluvit s vašimi přáteli a rodinou, můžete si s nimi také v tomto jazyce psát. V neposlední řadě také můžete vkládat různé příspěvky a komentáře online, jako například na YouTube, Twitter či Facebook.

Můžete začít hned a to například tím, že si v angličtině sepíšete nákupní seznam.